"חילוף החומרים" (המטבוליזם) של הגוף, הוא המנגנון הממיר מזון וחמצן לחום ותנועה. הוא מנוע הבעירה של הגוף. מנוע בעירה זה פועל ביתר הספק בזמן פעילות גופנית ("מעלה את הטורים"). אולם המנוע פועל בקביעות גם בזמן מנוחה מוחלטת- 24 שעות ביממה, על מנת לקיים את תהליכי החיים. בעירה קבועה זו היא "חילוף החומרים במנוחה". חילוף החומרים במנוחה משתנה מאדם לאדם ונגזר מגורמים קבועים שונים כמו: גיל, מין, גנטיקה, ועוד. בשני משתנים שהם הכושר הגופני ואיכות התזונה. ניתנת לנו הבחירה והאפשרות לשנות את חילוף החומרים במנוחה.

"חילוף החומרים" הוא מנגנון החיים ש"שורף קלוריות" גם בזמן פעילות וגם בזמן מנוחה.

רובנו נרצה להגדיל את שיעור המטבוליזם הקבוע, כדי שנוכל "לשרוף שומן" ביתר יעילות ו/או לאכול יותר ללא חשש לעליה ברקמת השומן ובהיקפים, לזכות בחיוניות מוגברת ויתרונות נוספים. להרכב המזון יש השפעה מסויימת על שעור "חילוף החומרים הקבוע" ובעיקר ניתן להשפיע על "המטבוליזם הקבוע במנוחה" באופן מוחשי ביותר על ידי ביצוע פעילות גופנית באופן שמגדיל את שעור מסת השריר בגוף. מבין מרכיבי הפעילות הגופנית האפקטיבית, הרי הם: האימון האירובי, אימון ההתנגדותכוח ואימון הגמישות-

אימון הכוח הוא בעל ההשפעה הגדולה יותר על ה"מטבוליזם במנוחה" של הגוף.

אימון אירובי, מוסיף ל"שריפת הקלוריות העודפת" בזמן האימון ואחריו הרבה מאוד, אך הוא מוגבל מבחינת ההשפעות של אימון ההתנגדות: על מסת השריר, חיזוק העצמות, בנייה של גוף מוצק, השפעות מסוימות על היציבה ועוד. למעשה, אימון כוח "שורף קלוריות" בזמן האימון עצמו, הרבה יותר מהדעה הרווחת.

אימון כוח המבוצע באופן יעיל - הוא הגורם הבלעדי, המעלה משמעותית את ערכי מסתהשריר בגוף.

רקמת השריר היא הרקמה העיקרית הממונה על צריכת הקלוריות היומית, ולו רק על מנת לקיים את עצמה.

רקמת שריר "זוללת קלוריות" גם במנוחה מוחלטת.

רקמת השריר אחראית על כ- 80% !! מ"שריפת הקלוריות" של הגוף.

מכאן, ברור מאליו שכל תוספת לרקמה זו תעלה את הקצב של "שריפת הקלוריות במנוחה".

יש להדגיש, לטובת הנשים הפוחדות לקבל מראה שרירי וגברי – זה פשוט לא קורה.

רק לאחת מתוך כמה מאות נשים יש את רמות הטסטוסטרון (הורמון מין גברי החיוני להעלאת המסה השרירית) היכולות לגרום לעליה חדה בגודל השרירים. גם במקרה זה ההשפעה נמוגה כמעט מיד עם שינוי אופן האימון. כלומר ההשפעות הן הפיכות. ברוב המקרים תידרש עבודה קשה לעלייה של כקילו וחצי-שניים במסה השרירית. מסה עודפת זו "מתפזרת" על פני כל הגוף ואינה נראית גברית, אלה נותנת מראה מוצק ומגבירה את "שריפת הקלוריות", מה שמוביל ל"הצרת ההיקפים" דווקא.

אימון התנגדות הוא חלק בילתי נפרד מאימון גופני אפקטיבי.

לגבי הכמות המדויקת המתווספת לחילוף החומרים במנוחה כתוצאה מעלייה במסה השרירית, הדעות חלוקות. המחקר המדעי עדיין לא בודד לגמרי את ההשפעה האמיתית שיש לתוספת ברקמת השריר. קיימים חישובים אריתמטיים שונים לאומדנה. התשובות אינן חד משמעיות ולא מומלץ להסתמך עליהן.

את התרומה האמיתית של שינויים במסת השריר, מכירים היטב ספורטאים שהתנודות במסה זו משפיעות ישירות ובאופן משמעותי ביותר על כמויות המזון שהם יכולים לצרוך מבלי לעלות בשיעור אחוזי השומן בגופם וכד'. יש לאמור בברור- עלייה במסת השריר, גם בשעורים קטנים משפרת את חילוף החומרים, בנוסף למראה המוצק והחטוב שהיא מעניקה ולשלל יתרונות בריאותיים נוספים.

לקורס אונליין במתנה העידן החדש בתחום הכושר - לחץ כאן

פעילות גופנית אפקטיבית כוללת את מרכיב ההתנגדות לעומס, לכל מטרה ועניין.

"עקרון הכוליות" בגישת האימון ההוליסטי - מתייחס לכל מרכיבי האדם.

על אותו עקרון מתבססת הגישה לגבי האימון הגופני - אימון גופני יעיל יכלול את שלושת המרכיבים החיוניים לבריאות טובה.

התנגדות לעומס, היא טבעית לגופנו ו"צרובה" בגנים כצורך חיוני וכמו תמיד ההיענות לצורך- תתוגמל בבריאות משופרת ובחושת רווחה.

קבלו במתנה את אוצר הטיפים שלי בנושאי כושר, תזונה חיטוב הגוף וגישה מחזקת ומעצימה.

[fbcomments]

הצטרפו אלינו בפייסבוק

טוב לי בגופי

צרו קשר

תקנון אתר ופרטיות
אתר: נמרוד אלישר

כל הזכויות שמורות 2017 ©
לטוב לי בגופי- ניר הדס.